İnsan olduğumuz için doğamız gereği sosyal varlıklarız. Topluluk içinde gruplar halinde yaşamaya programlanmış canlılarız. Fakat yetiştirilme tarzı, yanlış inançlar ve kötü sosyal şartlanmalar gibi çeşitli nedenlerden ötürü içe kapanık ve asosyal bireyler olmak durumunda kalabiliyoruz.

Eğer sen de sosyal bir birey olmak, arkadaşlarınla vakit geçirmek, organizasyonlara çağrılmak, buluşmalara davet edilmek, geniş bir çevreye sahip olmak, bu çevre tarafından sevilen, sayılan ve aranılan biri olmak istiyorsan; Hem zihinsel, hem fiziksel hem de duygusal sağlığımız için zaten doğamızda olan sosyalliği canlandırma ve parlatma vakti geldi.

Elbette sana bu yazıyı okuyunca inanılmaz sosyal birisine dönüşeceksin diyemem lakin bu yazıdaki paylaştığım basit ama bilmediğimiz bilsek de yapmadığımız öneriler seni sosyal açıdan daha canlı ve daha donanımlı kılacak. Toplamda 9 maddeden oluşan bu kapsamlı yazı, sosyallik becerilerini hızlı bir şekilde geliştirmeye başlamanı sağlayacak.

Hazırsan daha sosyal bir erkek olmak için yapman gerekenleri anlatmaya başlayalım!

 

Sosyal Erkek Olmanın 9 Gizemli Yolu

 

#1 Pozitif Ol:

 

 

Kimse çevresinde negatif, olumsuz, düşük enerjili, somurtkan, her zaman dert yanan tipleri bulundurmak istemez. Elbette bazen az önce saydığım ruh halleri içerisinde bulabilirsin kendini bu çok normal…

Böyle olduğun zamanlarda mümkün olduğunca kendi içinde çözmeye çalış sorunlarını ya da gerçekten kendine çok yakın hissettiğin en fazla 2-3 kişiye bahset durumundan…

Bu 2-3 kişi dışında kimseye dert yanma uzun uzun… Bulunduğun ortamlarda bazen öyle hissetmesen bile neşe ve pozitif duygular saç etrafına.

Gerekiyorsa rol yap! Bunun için kendini biraz zorlaman gerekebilir ama unutma zaten herkes dertli, herkesin hayatında mutsuz olmasına sebep olan faktörler var.

Sen şovunu sergile. Sanki senin hiçbir sorunun yokmuş gibi…

Böyle insanlar ortamlarda her zaman ilgiyi üzerine çekerler ve insanlar böyle insanları her zaman etraflarında görmek isterler.

Pollyanna ol demiyorum tabi ki ama mümkün olduğunca pozitif enerji saç!

Bu çok önemli…

 

#2 Gülümse:

 

 

Dışarıda çıktığında metroda, okulda, kafelerde ve benzeri ortamlarda insanları biraz gözlemlersen çok az insanın gülümsediğini fark edeceksin. Çoğunun yüzünde nötr ya da sıkılgan bir ifade yakalayacaksın.

Neden bilmiyorum ama gülümsemek unutturulmuş bize. Günlük hayatın dertleri, problemleri içerisine boğulmaktan çok çok az gülümsediğimiz anlar kalmış bize.

Gülümsemek, tebessüm etmek pozitif duygular uyandırır karşımızdaki kişide, çevremizde… Aynı zamanda bulaşıcıdır. Özellikle yeni tanıştığın insanlardan gülümsemeni esirgeme.

Sen gülümsedikçe onlarda gülümseyecek. Gülmek, kahkaha atmak ya da tebessüm etmek için olağanüstü sebeplere ihtiyacımız yok. Ve her insan gülümserken daha güzel görünüyor.

Sen de gülümsemeni tebessümünü eksik etme. İnsanlar iletişim halindeyken mümkün olduğunca tebessüm eden bir yüz ifadesi takın.

 

#3 Yeni Arkadaşlıklar Edin, Var Olanları Geliştir:

 

 

Dans kursu, tenis kursu, tiyatro kursu, öğrenci kulüpleri gibi kendine yeni sosyal çevre edinebileceğin birçok seçenek mevcut ve öyle inanılmaz bedeller de gerektirmiyor.

Hem keyifli vakitler geçirebileceğin hem de sürekli yeni insanlarla tanışabileceğin yerler buralar… Gerçekten ilgini hangisi çekiyorsa bir an önce git kaydol.

Var olan arkadaşlıklarını da geliştirmeyi unutma. Özel günlerini unutma. Mesela doğum günün SMS, WhatsApp ya da Facebook aracılığı ile kutlamak yerine ara 2 dakika öyle kutla. 

Ara ara karşılık beklemeksizin hallerini hatırlarını sor. Yardıma ihtiyaçları olduğunu fark ettiğin anlarda yanlarında ol.

Dertlerini dinle, sorunlarına çözüm bulmaya çalış. Onları önemsediğini göster.

 

#4 Açık Uçlu Sorular Sor:

 

 

Cevabına evet ya da hayır denilemeyecek açık uçlu sorular sormayı öğren. Böylece hem insanları konuşturmuş olursun hem de onların konuşmaları üzerinde yeni sohbet konuları bulabilirsin.

Tıkanma, ne konuşacağını bilememe durumu ortadan kalkar. Akıcı, keyifli bir iletişim gerçekleşir.

Atıyorum;

Dün okula gittin mi yerine dün seni okulda göremedim merak ettim neredeydin? Bu basit bir örnekti sadece…

Açık uçlu sorular hakkında internette ufak bir araştırma yapıp sosyal hayata uyarlayabilirsin.

 

#5 Organizasyon Yap:

 

 

Arkadaşlarınla olan ortak ilgi alanlarını belirle ve bu ilgi alanları ile ilgili beraber keyifli ve eğlenceli aktiviteler düzenlemek, aktiviteler planlamak arkadaşlarınla aranı daha da kaynaştıracak ve seni ortamların aranılan kişisi haline getirecektir.

Örnekler verip daha açıklayıcı olmak istiyorum bu konu ile ilgili…

Örnek 1: Dans ortak noktanız… Arkadaşlarına bulunduğun şehirdeki bir dans gecesine gitmeyi teklif edebilir. Onları organize edip beraber dans gecesine götürebilirsin.

Örnek 2: Kitap okumayı seven bir arkadaş grubun var. Onlara bir kitap fuarına, kitapevine, kitap kafeye gitmeyi önerebilirsin.

Örnek 3: Eğlenmeyi, içkili ortamları seven bir arkadaş grubun var onları sevecekleri bir partiyi anlatıp o partiye rezervasyon yaptırıp oraya götürebilirsin.

Örnek 4: Doğayı seven bir arkadaş grubun var. Haftasonu şehir dışında uygun bir yerde piknik yapmayı önerebilirsin. Bir piknik organizasyonu yapabilirsin.

Örnek 5: Gezmeyi seven bir arkadaş grubun var. Uygun bir tarihe araç soruşturup her şeyi planlayarak durumdan arkadaşlarına bahsedip arkadaşlarına yakın mesafe ya da uzak mesafe bir gezi turuna davet edebilir, gezi turuna çıkabilirsiniz.

Örnek 6: Oyun oynamayı seven bir arkadaş grubun var. Bir voleybol maçı organize edebilir. Arkadaşlarınla keyifli vakit geçirebilirsin. Ya da evine tabu, scrabble, trivian, monopoly gibi oyunlar alıp arkadaşlarını çağırarak oyun gecesi düzenleyebilirsin.

Şimdi bu örneklerden sonra şunu diyenler olabilir ben sosyal olmayı arkadaş edinmeyi öğrenmek için okuyorum bu yazıyı arkadaşlarım olsa bunları zaten yaparım benim arkadaşım yok ki diyenler olabilir.

Onlar için söylemek istediğim şeyler var!

Bu yazıda nasıl arkadaş edineceğin, var olan arkadaşlık ilişkilerini nasıl geliştirebileceğin ile ilgili gerekli bilgiler mevcut…

Çok küçük, çok geniş arkadaş grubumuz olabilir ya da hiç olmayabilir. Hiç arkadaşı olmayanlar diğer maddelerde aradığını bulup bu maddeyle arkadaş grubu içerisinde lider pozisyona gelebilir.

Biraz ileri düzey bir madde olduğunun farkındayım ama yazı içerisinde yer vermeden geçemedim. Minik, küçük organizasyonlarla başlayıp çok küçük bir arkadaş grubuna bile sahip olsak bunu bu organizasyonlarla genişletebiliriz.

Arkadaş grubu genişledikçe organizasyonlar genişler. İnsanlar eğlenceli organizasyonlar içerisinde yer almak isterler.

Çünkü emin ol hemen hemen herkes boş zamanlarında ne yapacaklarını bilmeyip bilseler de yapmaya üşenip sıkılıyor birileri bir şey yapsa da katılsak diye can atıyorlar, özellikle de gençler…

Örnekler fikir verme amaçlıydı. Örnekleri ve bu maddeyi geçtim. Ben üniversite hazırlıktayken bir voleybol topu getirmiştim okula. Yanıma da sınıftan bir iki arkadaşımı alıp bahçeye voleybol oynamaya çıkmıştık.

Hemen hemen her boş vaktimizde, arada teneffüste çıkıp bahçeye voleybol oynuyorduk. Bir iki hafta içerisinde hazırlığın neredeyse yarısıyla hiçbir çaba sarf etmeden tanışmıştım. Bir voleybol topu sayesinde sadece bir voleybol topu…

Biz orda voleybol oynayınca canları sıkılan insanlar gelip biz de katılabilir miyiz biz de sizinle oynayabilir miyiz diye bize katılmak istediler. Böyle böyle bir sürü yeni arkadaşlıklar kurmuştum. Sana da denemeni öneririm.

 

#6 İltifat Et:

 

 

Cinsiyet fark etmeksizin etrafındakilere iltifat etmeyi ve onlara değer verdiğini gösterdiğini ihmal etme. Arkadaşının ya da tanımadığın biri de olabilir atıyorum giyim tarzını beğendiysen giyim tarzın çok hoşuma gitti demeyi ihmal etme.

Aksesuarlarını beğendiyse bunu ona söylemeyi ihmal etme. Değer görmek istiyorsak değer göstermeyi ihmal etmemeliyiz. İnsanlara yapacağın içten, samimi iltifatlar onları sana daha da yakınlaştıracaktır.

Onlar da seni beğendikleri zaman bunu sana söyleyeceklerdir. İki tarafta daha mutlu hissedecek. Bunu sanal ortamlarda da yapmayı unutma. İnstagram’da Facebook’da arkadaşlarının gönderileri altını düşüncelerini belirt. Pozitif düşüncelerini…

Onların gönderilerini beğen. Tabi yalandan değil. Bir süre sonra onlarında senin gönderilerini renklendireceğini göreceksin.

 

#7 Göz Teması Kur:

 

 

Dışa dönük, sosyal bireylerde bunu fark edersin. Biriyle iletişim halindeyken onunla göz temasını sürdür.

Nadiren kurulan göz teması ilgiyi dağıtırken daha sık daha uzun kurulan göz teması ilgiyi diri tutar ve karşındakine onu dinlediğini, söylediklerini önemsediğini hissettirir.

Daha uzun göz teması kur. Tabi karşımızdakini rahatsız edecek düzeyde değil. Ara ara gözler kaçırılabilir ama odak kaymamalı.

Karşımızdaki odağımızdakinin kendisi olduğunu hissetmeli.

 

#8 Dışarı Çık, Dışarıda Daha Uzun Kal:

 

 

Ev bizim rahatlık alanımızdır. Evimizde kendimizi rahat hissederiz. Güvenlidir. Kimse bizi incitemez, kimse bize zarar veremez, kimse bize kendimizi kötü hissettiremez ama hayat dışarıda yaşanıyor.

Hayatın doğasının bir parçası olan olumsuzlukları bahane edip dışarıda tadabileceğin mükemmel duygulara, tanışabileceğin harika insanlara, girebileceğin şahane ortamlara sırtını çeviremezsin.

Evet dışarıda incinedebilirsin, kötü de hissedebilirsin ama bu hayatında doğasında var. Unutma; hayat dışarıda, insanlar dışarıda!

Gerçekten sosyal bir birey olmak istiyorsan dışarıda ol.

Atıyorum okuldasın ve dersin bittiyse işin de yoksa eve dönme hemen okulda kal.

Kampüsün tadını çıkar. Kendini zorla biraz.

 

#9 Bakımlı Ol:

 

 

Yakışıklı biri olmayabilirsin insanların seni çirkin ya da tipsiz biri olduğun için aralarına almadığını düşünüyor olabilirsin. Bu durum özgüvenini, özsaygını düşürüyor ve seni yeni insanlarla tanışmakta cesaretini kırıyor, umudunu tüketiyor olabilir.

Fakat fiziksel dezavantajlarını bakımlı olarak çözebilir, durumu lehine çevirebilirsin. Spor yaparak, iyi beslenerek, vücuduna uygun giyinerek, kişisel temizliğini aksatmayarak yakışıklı ama bakımsız birinden daha çekici olabilirsin.

Böylece kendine güvenin artar ve bu dışarıya kolayca yansır. Bu da insanlarla daha rahat bir şekilde iletişime girmeni sağlar.

Sana yazı boyunca basit şeyler anlattım ama maalesef basit olmalarına karşı yapmıyoruz. Ayrıca bunlar sosyal bir alfa erkeğine dönüşebilmemiz için, basit oldukları kadar etkili ve kritik noktalardır.

Şimdiye kadar bu yazıda seninle paylaştıklarımı hayatında uygulamaya başlarsan alacağın sonuçlara ve çevrenin tepkisinin nasıl da olumlu yönde değiştiğine şahit olacaksın. Yarın ya da ertesi gün değil hemen.

Eğer gerçekten sosyal bir bireye dönüşmek istiyorsan tabi… Şimdilik bu kadar…

Sosyal olmanın yolları, sosyal olmak, sosyal bir insana dönüşmek konusunda söyleyeceklerim şimdilik bu kadar!

Lütfen sosyal erkek olma konusundaki bilgi birikimini ve düşüncelerini bu yazının altına yorum olarak paylaşmayı unutma.

Biz bir aileyiz… Ailemizin üyeleriyle bilgi paylaşımı yapmaktan çekinme. Görüşmek üzere…

 

Kaynak Tavsiyesi: Çekici Alfa Serisi

 

Özgüven, kadınlarla iletişim, flört ve ilişkiler konusunda 11 yıllık deneyimi hap gibi tek seferde yutmak ister misin?

“Çekici Alfa Serisi” e-kitap setini okuyarak kendi en çekici halini ortaya çıkarabilirsin.

Basit etkileme taktikleriyle şimdiye kadar sonuç alamadıysan bunun sebebi rol yaptığın içindi. Bu kitapları okuyarak rol yapmadan kendini baştan aşağı değiştirerek gerçek bir alfa erkeğine dönüşmenin sırlarını keşfedebilirsin.

Toplam 503 sayfalık Türkiye’nin en kapsamlı ilişki setine sahip ol.

BURADAN detaylı bilgi alabilirsin.

 

çekici alfa banner

 

Şu Yazıları da Okumanı Tavsiye Ederim: