Çerçeve kontrolü, kadınları etkileme sanatında başarımızı belirleyen önemli bir konulardan biridir. İnsanların topluluklar halinde birlikte yaşamaya ve sosyal bir varlık olarak hayatını sürdürmeye başladığı tarihin eski çağlarından beri, topluluk içindeki sosyal statümüzü belirleyen temel nokta frame’dir.

Frame nedir? 

“Kadın veya erkek fark etmeden bir insanın kendine biçtiği değer, bu değeri diğer insanlara ne derece yansıttığı, karşı tarafı ikna ve kontrol etme becerisidir. “ 

Frame kavramını daha özet bir şekilde açıklayacak olursak, bir kişinin kendi gerçekliğidir. 

Kadın – erkek ilişkileri konusunda danışmanlık yaptığımız erkeklere her zaman “Güçlü Bir Frame’in Olsun” diye tavsiye veriyoruz… 

Burada aslında ne demek istiyoruz, biliyor musun? 

 • Sen kendini yüksek değerli bir erkek olarak gör ki, konuştuğun kadın da seni öyle görsün.
 • Bir iletişimde alfa olan tarafın her zaman kendin olduğuna inan.
 • Bir kadınla tanışmaya giderken kendinden o kadar emin ol ki, kadın kendini seni dinlemeye mecbur hissetsin.
 • Flört ederken sohbeti yönlendiren kişi ol… Kız sohbeti yönlendirmek için atağa geçtiğinde ona izin verme. Soruları soran, karşıdakini konuşturan kişi her zaman sen ol.
 • Kadınlar zaman zaman bizim ne kadar güçlü bir psikolojiye sahip olduğumuzu test etmek için gıcık davranabilirler. Bizimle ilgilenmiyormuş gibi yapabilirler. Bizi sallamayabilirler. Bu tür durumlarda kendinden emin ol ve kızın tepkilerini asla umursama. İşte bu, tam olarak frame kontrolüdür.
 • Diyelim ki, kızla sinemaya gideceksiniz… O, sana sıkıcı gelen bir aşk filmine gitmek istiyor. Sen de ona sıkıcı gelen bir savaş filmine gitmek istiyorsun. Zorlamadan kızı seninle savaş filmine gelmeye ikna etmen güçlü bir frame kontrol becerin olduğu anlamına gelir.
 • Arkadaşlarınla birlikte sohbet ettiğiniz bir ortamda güçlü bir frame’in olduğunda insanlar seninle sohbet etmek, senin anlattıklarını dinlemek ister.
 • Frame kontrol becerimizin yüksek olması, insanların bizi yüksek sosyal statülü olarak görmesini sağlar. Girdiğimiz ortam içinde sözü geçen biri olmak da yine güçlü bir frame’e sahip olduğumuz anlamına gelir.

Aslına bakarsan frame kontrolünün insan ilişkilerindeki yeri kadın – erkek ilişkilerinden çok daha fazlasıdır. İş, okul, aile, arkadaşlık gibi her türlü insan ilişkilerinde bizim ne kadar başarılı olduğumuzu belirleyen temel faktördür. 

Eğer insanların gözünde (özellikle de kadınların…) yüksek sosyal statülü bir erkek olmak ve değer görmek istiyorsan, güçlü bir frame’e sahip olmak için neler yapman gerektiğini öğrenmek zorundasın!

Şimdi, çerçeve kontrolü konusunu çok daha derinlemesine inceleyeceğiz. İddia ediyorum ki, bu yazı çerçeve kontrolü konusunda, pek çok örnek verilerek hazırlanmış en kapsamlı Türkçe kaynak olacak.

 

Kadınları Etkileme Sanatında Çerçeve (Frame) Kontrolü Nasıl İşliyor?

 

 

Frame kontrolünün kadın – erkek ilişkilerinde nasıl işlediğini anlatmaya başlamadan önce güçlü bir frame’in farklı alanlarda ne gibi sonuçlar verdiğinden bahsetmek istiyorum.

Ara ara dövüş sporu müsabakaları izleyenler vereceğim bu örneği daha iyi anlayacaktır;

Hani maç başlamadan önce iki dövüşçü birbirinin dibine girip duruşuyla, hareketleriyle ve bakışıyla rakibini korkutmaya çalışır ya… Çoğu müsabakada o anda kimin güçlü bir frame’e sahip olduğu kolayca fark edilebilir. 

Bir taraf hareketleri ve bakışlarıyla diğer tarafa baskın gelir… Onu bir nebze korkutur. Frame’i güçlü olan kişinin müsabakayı kazanma ihtimali daha yüksektir.

Bir kişiyle herhangi bir konu üzerine tartışırken karşıdakinin sesini yükseltmesine rağmen gülümseyerek sakin bir şekilde kendini ifade edebilmen frame’inin güçlü olduğu anlamına gelir. 

Güçlü frame, büyük ihtimalle o tartışmanın galibi olmanı sağlayacaktır. 

Frame kontrolüne hayvanlar aleminden örnek; 

Daha önce hiç aslan belgeseli izledin mi? 

Bir erkek aslan başka bir erkek aslanın sürüsünün bulunduğu alana girdiğinde iki erkek karşı karşıya gelir. Ve bu kavgalarda çok büyük ihtimalle yıllardır sürüsünü muhafaza eden aslan galip gelir. 

Bunun sebebi, sürü içindeki erkek aslanın yıllar boyunca dişilerini diğer erkeklerden korumak için mücadele vermesi ve elde ettiği bu zaferler sonucunda kendinden emin olmasıdır.

İşte, frame tam olarak budur… KENDİNDEN EMİN OLMAK! 

Frame’in daha büyük cüsseye sahip olmakla bir ilgisi yok… Bu psikolojik temellere dayanan içsel bir durum. Aynısı kadın – erkek ilişkilerinde de geçerlidir. 

Frame’in ne kadar yakışıklı göründüğünle bir ilgisi yok… İçsel olarak karşındaki kadını etkileyeceğinden eminsen, zamanla yaşadığın tecrübeler sana bu güveni kazandırdıysa senin frame’in güçlüdür. Ve kadın da bu güçlü frame’i hemen fark eder.

 

Zayıf ve Güçlü Frame Arasındaki Düşünce ve Davranış Farklılıkları

 

 

#1 Kaybetmemeye Değil, Kazanmaya Odaklanmak: 

Şimdi senden futbol konusunda çok yetenekli olduğunu düşünmeni istiyorum. Kendinden daha zayıf olduğunu bildiğin bir rakiple teke tek maç yapacaksın.

Etrafta da sizi izleyen bir sürü kız var. Rakibi yeneceğinden emin olduğun için kızların yarattığı baskıyı umursamadan kendinden emin bir şekilde rakibi yenmeye odaklanmaz mıydın?

Frame’in güçlü olduğunda kaybetmeyi hiç düşünmezsin… Tamamen kazanmanın yollarını bulmaya odaklanırsın.

Rahat olduğun için rakibin yaptığı hataları daha kolay fark eder, kazanmanı sağlayacak fırsatları değerlendirmek rakiple kıyaslandığında senin için çok daha kolaydır.

Eğer kazanacağına inanmayan, kaybetmekten korkan, zayıf frame’e sahip kişi sen olsaydın tüm bunları yapman imkansız olurdu.

Tecrübe eksikliği, yaşadığın gerginlik, karşındakinin senden daha yetenekli oluşu, kaybetme ve kızlara rezil olma korkusu senin KAYBETMEMEYE ODAKLANMANA sebep olurdu.

Halbuki güçlü frame, kaybetmemeye değil kazanmaya odaklanmaktır.

 

#2 Fark Edilmeyenleri Fark Etmek: 

Şimdi konuyu yavaş yavaş kadın erkek ilişkilerine getirmek istiyorum… Bir kadınla flört ederken, daha önce yaşadığın tecrübelerden dolayı rahat, özgüvenli ve kendinden eminsen, normal bir erkeğin fark edemeyeceği şeyleri fark etmeye başlıyorsun.

Kadını kaybetme korkusu yaşamadığın, sadece kadınla birlikte olacağınız anı gelene kadar keyifli vakit geçirmeye odaklandığın anda zihnin o kadar berrak oluyor ki…

Kadının görünüşündeki, konuşmalarındaki, zihnindeki en ufak ayrıntıları bile fark edebilir duruma geliyorsun. İşte, o zaman diğer erkeklerden farklı olduğun ortaya çıkıyor.

Kadın güçlü bir frame’in olduğunu kolayca anlıyor.

 

#3 Endişelerden Sıyrılmak: 

Eğer konuştuğun kadını etkileyebileceğin konusunda kendinden eminsen, flört sürecinde herhangi bir endişe duymazsın.

Konuştuğun kadına yazan diğer erkek adayların endişe dolu zihinleriyle onları çeşitli hatalar yapmaya zorlarken, senin berrak zihnin hata yapmak bir yana her türlü krizi fırsata çevirmeni sağlar.

Kadın sana der ki: “Biz sadece arkadaşız, biliyorsun değil mi?”Endişeli erkekler bu durumda panik olur… Hatalı cümleler kurar.

Kendinden emin bir erkekse şöyle yanıt verir: “Biz ne zaman arkadaş olduk? Arkadaş olabilmek için daha zaman ihtiyacımız var :)”

Kısacası kızın kendisinden beklediği “Neden beni arkadaş olarak görüyorsun? Ben senden hoşlanıyorum.”gibi ezikçe tepkiler vermez…

Aksine, kızın söylediği cümleyle dalga geçer. Kıza ters köşe yaparak onu kendi silahıyla vurur.

Başarılı olacağına kesin olarak inandığın zaman, zihni endişelerle dolup taşan diğer erkeklerden çok daha net bir şekilde düşünmeye eğilimli olursun. Zihnindeki endişeler veya şüpheler, panikleyip hata yapmana sebep olur.

Belirsizlik ve şüphe iletişim sırasında kendini hazırlıksız, güvensiz hissetmene sebep olur. Bu da o anda vermen gereken doğru tepkiyi vermeni engeller. Kendine güvenen, kendinden emin olan bir erkek ise o anda vermesi gereken tepkiyi net bir şekilde verir.

Çünkü kendine güvenen insanın daha geniş bir bakış açısı vardır.

 

Örnek: 

 

Hoşlandığın bir kızla konuştuğunu, sohbet sırasında ona buluşma teklifi ettiğini düşün!

 

Sen: “Bir ara öğlen yemeği yiyelim?”

 

Kız: “Tamam… Ama sadece arkadaş olarak gidebiliriz.”

 

Bu durumda nasıl cevap verirdin?

 

Sen: “Tamam akşam görüşüyoruz o zaman.”

 

Sence vermen gereken doğru yanıt bu mu? Güçlü bir frame’e sahip olsaydın böyle bir yanıt mı verirdin?

 

Burada vereceğin yanıtın etkileyiciliği sahip olduğun frame ile doğrudan ilişkili… Güçlü bir frame, o anda rahat bir şekilde vermen gereken doğru yanıtı vermeni sağlar.

 

Zayıf bir frame ise kızın söylediği cümle karşısında ezik, muhtaç bir erkek gibi görünmene sebep olur.

 

Kızın “Tamam… Ama sadece arkadaş olarak gidebiliriz.”cevabını vermesi, seni gerçekten arkadaş olarak gördüğü anlamına gelmez. Kadın aslında o anda seni test ediyordur.

 

Kadınlar, hoşlandıkları erkeğin gerçek bir alfa erkeği olup olmadığını anlamak için bu tür şeyler söyleyebilir. Eğer güçlü bir frame’in varsa bu testi kolayca aşıp hanene artı puanı yazarsın.

 

Kadınların yaptığı testlerin neler olduğunu öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsin.

 

Zayıf bir frame’in varsa kızınki daha güçlü olduğu için onun frame’i baskın gelir. Bu durumda gerçek bir alfa erkeği olmadığın ortaya çıkar… Kızın sana duyduğu saygı kaybolur. Saygı kaybolduğunda ise oyun biter.

 

Güçlü bir çerçeveye sahip bir alfa erkeği şuna benzer bir tepki verirdi:

 

Erkek: “Bir ara öğlen yemeği yiyelim?”

 

Kız: “Tamam… Ama sadece arkadaş olarak gidebiliriz.”

 

Erkek (1): “Arkadaşlık konusunda söz veremem ama güzel vakit geçireceğimize eminim.”

 

Erkek (2): “Dur daha arkadaş olmadık… Benimle arkadaş olmak o kadar kolay değil. :)”

 

Erkek (3): “Arkadaş mı? Ben senin abin sayılırım. :)”

 

Kız: “Haha”

 

Buradaki güçlü çerçeveyi fark edebildin mi?

Kızın söylediği cümle moralimizi bozacak türden… Fakat kızın söylediği cümleye eğlenceli ve dalga geçer türden bir yanıt vererek onu kendi çerçevemize alıyoruz.

Kızın moralimizi bozmak için söylediği cümleyi onaylarsak bize olan saygısı azalacaktır. Çünkü bizi kendi frame’ine almış olacak… Baskınlığını bize kabul ettirecek.

Halbuki kadın – erkek ilişkilerinde baskın taraf erkek olmalıdır. Alfa erkeğinin anlamı zaten baskın erkektir.

Kızın moralini bozmak için uyguladığı testlerin farkında ol… Frame’ini her zaman güçlü tut!

 

Erkekler Mantıksal, Kadınlar Duygusal Olduğu İçin Kadınlar Frame Konusunda Daha Avantajlıdır!

 

 

Bir kadınla flört sürecindeyken mantıklı cümlelerle onu frame’ine alman mümkün değildir.

Çünkü frame’in mantıkla bir ilgisi yoktur… Tamamen duygularla ilgilidir.

Diyelim ki hoşlandığın kadınla sevgili olmak istiyorsun… Ona “Bak benimle sevgili olursan tüm yemekleri ben ısmarlarım, seninle sürekli seyahatlere çıkarız, gezeriz tozarız, her gün iltifatlar eder çiçekler alırım.” Diye konuşarak onu ikna edebilir misin?

Sence bu şekilde mantıklı cümleler kurarak onu çerçevene alman ve sevgilin olmaya ikna etmen mümkün mü?

Eğer bunun mümkün olduğunu düşünüyorsan kadın – erkek ilişkileri konusunda gerçekten hiçbir şey bilmiyorsun… Kadınların duygularla hareket ettiği gerçeğinden haberin yok!

Frame doğrudan duygular ile ilişkilidir. Bir insanın içindeki duyguları harekete geçirebilirsen onu kendi çerçevene alabilirsin. Mantıklı cümlelerle bir kadını frame’ine alman mümkün değil.

Kadınlar frame konusunda çok iyidir… Çünkü kadınlar ufak yaştan beri kendini sosyalleşmeye adar. Kadınlar, erkeklerden çok daha sık sosyalleşir.

Kadınların zamanla kazandığı bu sosyallik becerisi frame olayını erken yaşta anlamasını sağlar.

Kadınlar, çerçeve kontrolü söz konusu olduğunda en önemli şeyin mantık olmadığını, duygular olduğunu çok erken yaşlarda anlar.

Duygular, bizi mantıktan çok daha fazla kontrol eder. Kadınlarla flört sürecindeyken kazanan taraf olmak istiyorsan önce duygularına hitap etmelisin. Her zaman için mantık, duygulardan sonra gelir.

Kadınların erkeği kendi frame’ine almak için uyguladığı önemli bir taktik var:

 

Frame Kontrolü İçin Kafa Karıştırma Taktiği

 

Daha önce bahsettiğimiz frame örneğini ele alalım;

Erkek bir kadına yemeğe çıkma teklifi yapar.

Kadın da der ki: “Yemeğe çıkabiliriz ama arkadaş olduğumuz sürece…”

Sence bu örnekteki kadın, konuştuğu erkeğin gerçek amacının ne olduğunu bilmiyor mu?

Tabii ki biliyor… Eğer erkeğin, kendisiyle bir arkadaş olarak yemeğe gitmek istediğini düşünseydi ”Ama arkadaş olduğumuz sürece…” uyarısını yapmazdı.

Peki neden yaptı?

Cevap oldukça basit:

Erkeğin kafasını karıştırmak için çerçeve kontrolü yaptı.

Kendi frame’ini erkeğe kabul ettirmeye çalıştı… Kadın, erkeği kendi frame’ine aldığı anda ona duyduğu tüm seksüel ilgi kaybolacak. Bu noktadan sonra erkek, arkadaşlık alanına düşecek.

 

Erkek: “Benimle yemeğe çıkar mısın?”

 

Kadın: “Evet, arkadaş olduğumuz sürece.”

 

Kadın burada “HAYIR” cevabını vermedi… Ne söylerse söylesin, sonuçta erkekle yemeğe çıkmayı kabul etti. “Arkadaş” kelimesini kullanması kadının erkekle ilgilenmediği anlamına gelmez.

Eğer erkekle hiç ilgilenmiyor olsaydı onu kesin bir dille reddederdi. Fakat kadın doğrudan “EVET” de diyemezdi. Uyarı yapmadan doğrudan “EVET” yanıtını verseydi fazla istekli görünür, anında erkeğin çerçevesine girerdi.

Fakat kadın bunu istemiyor… Burada bir frame savaşı var. İki taraf da birbirini kendi çerçevesine almaya çalışıyor.

O nedenle kadın, erkeğin kafasını karıştırarak çerçevesini güçlendirmeye çalışıyor.

Kadın “arkadaş” kelimesini kullandığı için sinirlenirsen, gücenirsen veya şartsız koşulsuz onun frame’ine girersen oyunu kaybedersin.

 

Şu cevaplar kadının yaptığı bu testi geçmeni sağlar:

 

Erkek (1):“Arkadaşlık konusunda söz veremem ama güzel vakit geçireceğimize eminim.”

 

Erkek (2):“Dur daha arkadaş olmadık… Benimle arkadaş olmak o kadar kolay değil. :)”

 

Erkek (3):“Arkadaş mı? Ben senin abin sayılırım. :)”

 

Testi geçtiğin zamansa kadının sana karşı hissettiği duygular alevlenir… Geçtiğin her test ile birlikte kadının içindeki arzular artar.

Bu tür testlerle karşılaştığında kadının frame’ine asla girme. Sakin bir şekilde vermen o an için vermen gereken yanıtı ver. Kadını kendi çerçevene al!

 

Frame Savaşlarını Kazanmak

 

 

İster kadınlarla, ister erkeklerle girdiğin çerçeve savaşlarını kazanmak istiyorsan, güçlü bir bir “çerçeve kontrolü mekanizmasına” sahip olman gerekiyor.

Çerçeve kontrolünü, en yüksekten (en güvenilir olmayan çerçeve kontrolünden) en düşük seviyeye (temel çerçeve kontrolüne) kadar 4 ayrı kademeye ayırdım: 

 1. Haklı olduğunu bilmek
 2. En iyi yolu bilmek
 3. Çerçeve kontrolünü bilmek
 4. Özel cevapları bilmek

Şimdi, her birine daha yakından göz atacağız.

 

#1 KENDİNİ BİLMEK

 

İnsanlarla herhangi bir konu hakkında tartışırken sana çeşitli hakaretler edebilirler.

Özgüvenini kırmak için “Salak” “Aptal” “Cahil” “Ezik” gibi sinir bozucu kelimeler söyleyebilirler.

Bu durum bir kadınla flörtleşirken de başına gelebilir. Zaman zaman kadınlar sana hakaret etme cürretini gösterebilirler.

Bu tür durumlarda çerçeve kontrolünü sağlayabilmek istiyorsan öncelikle kendinin ne olduğunu, ne olmadığını bilmek zorundasın.

Aptal, salak, cahil, ezik gibi kelimeler söylendiğinde bu sıfatları taşıyan biri değilsen asla sinirlenmemelisin. Eğer ki konuştuğun kişiyi kendi çerçevene almak istiyorsan…

Kadınlarda, etkili bir şekilde çerçeve kontrolü yapmak istiyorsan, ŞUNLARA İÇSEL OLARAK İNANMAN GEREKİR:

 • Benim hayatım mükemmel. Bu kadın olmasa bile hayatıma girmek isteyecek pek çok kadın bulurum.
 • Konuştuğum kadının tanışabileceği en karizmatik erkek benim.
 • Kadınlarla nasıl iletişim kurulacağını iyi biliyorum.
 • Konuştuğum kadın şu anda canımı sıkacak kelimeler söylüyor olabilir ama bunlar beni etkilemez.
 • O istediği kadar hakaret etsin, akşam onu doggy pozisyonuna yatırayım da görsün.
 • Kadın şu anda bana çok fena testler atıyor. Testleri geçerek tüm bu süreci kendi lehime çevirebilirim.

Güçlü bir frame kontrolü becerisine sahip olmak, anlık olarak söylenecek cümlelerden çok daha fazlasıdır.

Güçlü bir frame için hayat tarzın, dış görünüşün, genel kültürün, iş hayatın, sosyal hayatın ve iletişim becerilerin üzerine yatırım yapmalısın. Hayatında ne kadar çok gelişme kaydedersen sahip olduğun çerçeve o kadar güçlenir.

Kadın – erkek ilişkilerinde sağlam bir çerçeveye sahip olmak için en önemli şey tecrübedir.

Ne kadar çok kadın üzerinde başarılı olursan, ne kadar fazla referans alırsan çerçeven o kadar güçlü olur. Ancak bu şekilde çerçeven hiçbir şekilde sarsılmayacak kadar sağlam olur.

Tabii ki bu hemen yapabileceğin bir şey değil… Zaman alacak bir süreçten geçeceksin.

Yaşadığın her tecrübe seni adım adım gerçek bir alfa erkeğine dönüştürecek.

 

Güçlü bir frame kontrolüne sahip olduğunda kadınlarla şu şekilde konuşmaya başlayacaksın:

 

Sen: “Gel biraz oturup konuşalım.”

 

Kız: “Yapamam… Arkadaşlarımın yanına gitmem gerekiyor.”

 

Sen: “Arkadaşların bekleyebilir… Şimdi oturalım ve birkaç dakika konuştuktan sonra tekrar onlara katılabilirsin.”

 

Kız: “Ama seni tanımıyorum!”

 

Sen: “Bu yüzden benimle oturmaya geliyorsun.” [Kolunu nazikçe tut ve sandalyesini çekip kadını oturt]

 

Bu tür durumlarda ses tonun otoriter ve hükmedici olmalı, dokunuşların kendinden emin ve rahat olmalıdır. Eğer tereddüt eder veya korkak görünürsen oyun biter.

Alfa erkeği tereddüt etmez, korkak görünmez. Alfa erkeği kadına hükmeder, ama kabalaşmadan…

 

#2 EN İYİ YOLU BİLMEK

 

Bu daha çok süreç ve lojistikten kaynaklanıyor. Alışveriş merkezinde bir kızla konuşmaya başlıyorsun ve sonra aniden arkadaşları ortaya çıkıyor.

Kız arkadaşlarıyla birlikte bir planı olduğunu söylüyor. Fakat senin amacın kızı arkadaşlarından ayırıp nihayetinde yatağa götürmek.

Flörtleştiğiniz kadının arkadaşları hiçbir zaman için onu sizin kollarınıza bırakmak istemez.

Bir planları olduğunu söylerler… “Acelemiz var!” derler. Kızı kolundan tutup oradan götürmeye çalışırlar.

Burada kızı gitmemek için ikna etmek sizin görevinizdir. Ve bunu başarıp başaramayacağınızı belirleyen şey ise sahip olduğunuz ÇERÇEVE KONTROLÜ BECERİSİDİR!

 

Şöyle bir konuşma geçtiğini düşünelim:

 

Arkadaş: “Merve! Hadi, Zara’ya gidiyoruz!”

 

Sen: Onlara, hayatınızın en muhteşem insanıyla tanıştığınızı ve onunla bir kahve içmek istediğinizi, böylece onu kaçırmamak, sonrasında pişman olmamak istediğinizi söyleyin.

 

Kız: [Gülüyor] “Kızlar siz bensiz gidin, sonra görüşürüz.”

 

Sen: “Tanıştığı en muhteşem adamı kaçırmak istemiyor. :)”

 

Kız: [Güler] “Tanıdığım en muhteşem adam! :)”

 

Arkadaş: “Tamam! Peki sonra görüşürüz!”

 

Sen: “Doğru bir karar verdin… Hadi kahve içmeye gidelim.”

 

Bu durumda, herkes için en iyi yolu bulmuş oldun… Çünkü kız senin gibi çekici ve eğlenceli bir erkekle vakit geçirme fırsatını yakaladı. Sen hoşlandığın kadınla güzel vakit geçirme fırsatını yakaladın.

Arkadaşları da şu anda bu durumdan memnun… Kim arkadaşının mutlu olmasını istemez ki?

Eğer bundan memnun değillerse zaten kızın gerçek arkadaşları değil demektir… O zaman bu kızların düşüncesinin herhangi bir önemi kalmaz.

Sonrasında kızla aranızda güzel bir elektrik oluştuğunu düşün. Artık kızı eve götürmek istiyorsun… Fakat kız, çeşitli bahaneler öne sürerek gelemeyeceğini söylüyor.

Bu durumda kızın bahanelerini kabul etmek onun çerçevesine girmen demektir. İkna becerilerini kullanarak kızı kendi çerçevene alabilirsin.

 

Sen: “Hadi gidip sana bahsettiğim filmi izleyelim.”

 

Kız: “Yarın erken kalkmam gerekiyor. Bir dahaki sefere yapabilir miyiz?”

 

Sen: “Bu imkansız… Bu gece yaparsak, çok daha zevkli olacak çünkü spontane gelişen bir durum her zaman daha eğlencelidir. Artı, yarın sabah saat 8’de kalkman gerekiyor ve şu an saat 9: 30… Sana söz veriyorum, saat 11’den sonra eve dönüş yolunda olacaksın. Yani sabah 8’de rahat rahat uyanabilirsin.”

 

Kız: Bla bla bla…

 

Sen: “Bahane istemiyorum… Gidiyoruz”

 

Bu şekilde bahaneleri ortadan kaldırarak kadını kendi çerçevene alırsın.

 

#3 ÇERÇEVE KONTROLÜNÜ BİLMEK

 

Çerçeve kontrolü, bir kadınla tartıştığın sırada zekice laflar sokmak ve bunun sonucunda kadını göt etmek değildir. Çoğu erkek tartışmayı kazandığı zaman kadının kendi çerçevesine gireceğini düşünür. Halbuki çerçeve kontrolü böyle bir şey değildir.

 

Örneğin, bir cümle söyledin ve kadın bunun aksi yönde bir cümle kurdu;

 

Sen: “Nedense kedileri, köpeklerden daha tatlı buluyorum.”

 

Kız: “Kesinlikle köpekler daha tatlı. Benim o kadar tatlı bir köpeğim var ki…”

 

Sen: “Ama bak kediler şöyledir böyledir, köpeklerse…” Diye uzun uzun açıklamalar yaparak kızı kendi düşüncenin doğru olduğuna ikna etmeye çalışırsan bu tartışmayı kazansan bile onun ilgisini kaybedersin. Hiçbir kadın tartışmanın sonucuyla ilgilenmez. Burada önemli olan kadınla tartışmamaktır. Tartışırsan KAYBEDERSİN! Olay bu kadar basit.

 

Bunun yerine ne yapmalısın?

 

Sen: “Nedense kedileri, köpeklerden daha tatlı buluyorum.”

 

Kız: “Kesinlikle köpekler daha tatlı. Benim o kadar tatlı bir köpeğim var ki…”

 

Sen: “Senin köpeğinin çok tatlı olduğuna eminim. Sahibine çekmiş. :)”

 

Bu şekilde tartışmayı hiç başlamadan engellediğimizi, üstelik ince bir şekilde iltifat ederek kıza kendini ne kadar özel hissettirdiğimizi fark edebildin mi?

Uzun uzun konuşup kızı kedilerin  daha tatlı olduğuna ikna etmeye çalışsaydık ne olacaktı?

Kızla aramızdaki flört enerjisi yok olacak iş tartışmaya dönecekti. Kadınlarla asla tartışmaya girme! Onlarla tartışmaya girersen çerçevene almazsın… Bunu yapmak yerine onları daha fazla etkile, işte o zaman istemsizce çerçevene girecekler.

 

Yine başka bir çerçeve kontrolü örneği;

 

Sen: “Bütün Ruslar çok içki içer, bunu bilmiyor muydun?”

 

Kız: “Aslında bir sürü Rus arkadaşım var ve çoğu içki içmiyor.”

 

Sen: “Tamam, zaten seninle arkadaş olmayan tüm Ruslar çok içki içiyor… Senin arkadaşlarının içmediğini biliyorum. :)”

 

Kız: [Güler]

 

Bu şekilde işi espriye vurduğumuz zaman hiçbir şekilde tartışmaya girmeden olayı çözmüş oluyoruz.

 

#4 HAZIR YANITLARI BİLMEK

 

Red Pill, Pick Up gibi akımlardan haberdar olup kendini kadınları etkileme konusunda geliştirmeye başlayan erkekler ilk önce hazır cevaplar öğrenmeye odaklanıyor.

Kadın şunu derse ne demeliyim?

Kadın böyle söylerse hangi cevabı vermeliyim?

Sürekli olarak bunları araştırıyor. Hazır cümlelerin kadınlar üzerinde çok etkili olduğunu düşünüyor.

Gerçek şu ki;

Kadınların, senin gerçek bir alfa erkeği olup olmadığını anlamak için uyguladığı testlere verilecek hazır cevapların olması sana önemli bir avantaj sağlar.

Fakat bütün testlerin cevabını bilmen mümkün değildir. Bu nedenle önemli olan, testlerin nasıl savuşturulduğunun mantığını anlamaktır.

Bunu anladığın zaman, testleri geçmek ve bunun sonucunda da kadını kendi çerçevene almak senin için çok kolay olacak.

İşin mantığını öğrenmek yerine sadece hazır cevaplara odaklanırsan ne yazık ki bir yerde daha önce hiç duymadığın bir testle karşılaşabilir ve OYUNU KAYBEDEBİLİRSİN.

Çünkü bir kadının sana atabileceği binlerce test vardır. Farklı kadınlar farklı testler seni sınayacaktır. Her testin yanıtını biliyor olman imkansız.

Şimdi çerçeve kontrolü konusunda avantajlı olmanı sağlayacak bazı testlerin yanıtlarını verelim… Böylece bu yanıtları ezberleyip yeri geldiğinde otomatik bir şekilde verebilirsin.

Böylece “Kız böyle dedi, şimdi ne söylemeliyim?” baskısından bir nebze olsun kurtulmuş olursun.

 

Çerçeve Kontrolü Sağlamak İçin Hazır Cevaplar

 

 

Kadın: “Bir beyefendi her zaman bir bayana içki alır.”

Erkek: “Şanslıyım ki beyefendi değilim.”

 

 

Kadın: “Ben sadece 25 yaşın üstündeki erkeklerle çıkıyorum.”

Erkek: “Güzel çünkü seninle çıkmayacağım.”

 

 

Kadın: “Benden önce ne kadar kadınla beraber oldun? “

Erkek: “Sen benim ilkimsin.”

Kadın: “Benden önce ne kadar kadınla beraber oldun, doğru söyle?”

Erkek: “30 yıldır bakirim.”

 

 

Kadın: “Bu cümleyi her kıza söyler misin?”

Erkek: “Sadece arkadaş olarak gördüğüm kızlara…”

 

 

Kadın: “Flört ettiklerine ne söylersin?”

Erkek: “Bunu hiçbir zaman bilemeyeceksin. :)”

 

 

Kadın: “Beni ne kadar seviyorsun?”

Erkek: “Seni gördüğüm ilk andan beri… Gözlerim gözlerinde hapsoldu!”

 

(Eğer kızla sevgili değilsek bu cümleyi gülümseyerek söylersek kız dalga mı geçiyoruz yoksa ciddi miyiz anlamayacaktır. Bu da çok etkili olacaktır. Eğer sevgiliysek ciddi bir şekilde söylersek kız önünde eriyip bitecektir.)

 

 

Kadın: “Beni gece kulübüne götürür müsün?”

Erkek: “İçkileri sen ısmarlarsan olur.”

 

 

Kadın: “Akşam dans etmeye gidelim mi?”

Erkek: “Olur ama dans ederken bana askıntı olmayacağına söz ver. :)”

 

 

Kadın: Eski erkek arkadaşıyla ilgili sorunlarını anlatarak senin canını sıkmaya çalışır…

Erkek: “Psikolog seans ücretimin saati 100 dolar.”

 

 

Kadın: “Bu özgüven nereden geliyor?”

Erkek: “Bu çok gizli bir sır… Bilim adamları uzun zamandır bunu araştırıyor ama hala cevabını bulamadılar.”

 

 

Kadın: “Hahaha çok safsın.”

Erkek: “Neden saf olduğumu düşünüyorsun?”

Kadın: “Saf gibi davranıyorsun.”

Erkek: “Sen bir de beni çıplakken gör… O zaman daha da saf oluyorum.”

 

 

Kadın – erkek ilişkileri ustası Rollo Tomassi çerçeve kontrolü konusunda şöyle diyor:

 

“Çerçeve herşeydir. Her an, bilinç altında kimin çerçevesi içinde olduğunun farkında ol. Çerçeveyi hep kontrol et ama kontrolün sende olduğunu asla fark ettirme.”

 

Kadın – erkek ilişkilerindeki en önemli kuralı üstat harika bir şekilde açıklamış… İlişkideyken ya sen kadının çerçevesine girersin (Bu hiç istemeyeceğin bir durumdur.) ya da kadın senin çerçevene girer. (İlişkideki kontrolü ancak bu şekilde eline alabilirsin.)

Günümüzdeki evlilik ve ilişkilere bakarsan pek çoğunda erkeğin kadının çerçevesine girdiğini ve dominant tarafın kadın olduğunu göreceksin. Kocalar bir aktivite yapmak veya herhangi bir arkadaşıyla görüşmek için karılarından izin almak zorunda kalıyor.

Halbuki dominant bir erkek bunun için karısından izin almaz, sadece ona haber verir. Bir erkek için doğru olan budur!

İZİN ALMAK DEĞİL, HABER VERMEK!

Bunu yapan erkekler kadının çerçevesine hapsolmuş durumdadır. Halbuki kadın erkeğinin kendi çerçevesine girmesini istemez. Sadece içindeki dürtüler ona bunu yapmasını ve erkeğini bu şekilde test etmesini söyler.

Kadının çerçevesine giren bir erkekse, her zaman için aldatılma tehlikesi yaşar. Çünkü bir kadın her zaman için kocasının çerçevesi içinde olmak ister. Eğer kendi kocası çerçeve kontrolünü başaramazsa, daha güçlü bir erkek aramaya başlar.

Çerçeve kontrolünün ilişkilerde ne kadar önemli olduğunu görüyorsun, değil mi?

Aldatılmaların çoğundaki sebep bile çerçeve kontrolünü bilmemek, kadının baskınlığının gölgesinde kalmaktır.

Ya kadınların çerçevesine giren zayıf bir erkek olur OYUNU KAYBEDERSİN, ya da kadınları çerçevesine alabilen güçlü bir erkek olur OYUNU KAZANIRSIN!

Peki, ya sen hangi tarafta olacaksın?

 

Kadınları Etkileme Konusunda Eğitim Tavsiyeleri

 

Kadınları etkileme konusunda kendini geliştirmek için okumanı tavsiye ettiğim iki kaynak var:

 1. Kızla Tanışma Eğitimi4 e-kitap ve 3 e-kitapçıktan oluşan bu kapsamlı eğitimi incelemek için buraya tıkla!
 2. Alfa Mesaj ProgramıKızlarla mesajlaşma becerilerini geliştirmek için toplam 7 modülden oluşan kapsamlı e-kursu incelemek için buraya tıkla!

Bu içeriği beğendiysen arkadaşlarınla paylaşmayı unutma… Çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır.

 

İlişkiler Konusunda En Kapsamlı Kaynak: Çekici Alfa Serisi

 

Kadınlarla iletişim, flört ve ilişkiler konusunda 11 yıllık deneyimi hap gibi tek seferde yutmak ister misin?

“Çekici Alfa Serisi” e-kitap setini okuyarak kendi en çekici halini ortaya çıkarabilirsin.

Basit etkileme taktikleriyle şimdiye kadar sonuç alamadıysan bunun sebebi rol yaptığın içindi. Bu kitapları okuyarak rol yapmadan kendini baştan aşağı değiştirerek gerçek bir alfa erkeğine dönüşmenin sırlarını keşfedebilirsin.

Toplam 503 sayfalık Türkiye’nin en kapsamlı ilişki setine sahip ol.

BURADAN detaylı bilgi alabilirsin.

 

çekici alfa banner

 

Tavsiye Edilen Önemli Yazılar: