İçten Dışa Doğru

 

Değişim içten dışa doğru mudur yoksa dıştan içe doğru mudur, tartışılıyor ama ben değişimin içten dışa doğru olduğuna inananlardanım. Dıştaki değişimleri özümüze yeterince işlemediğinden yüzeysel bulurum. Oysaki içsel değişim gerçek devrimdir. Özümüz değişir ise dışımız da ona göre şekil alır. Peki içsel değişim derken neyden bahsediyorum?

Özgüvenimizi, özsaygımızı, inançlarımızı vs sorgulamayı ve bunları hem kendimizin hem de çevremizin yararına geliştirmeyi kastediyorum. Özetle karakterimizi modifiye etmeyi, karakterimizi yeniden yaratmayı kastediyorum.

 

Ezik Erkek Olmaktan Kurtulmanın Sırrı: İçsel Değişim

 

İçse değişim duygu ve düşüncelerimizi değiştirmek ile başlar. İşte o zaman davranışlarımız, eylemlerimiz ve de aldığımız sonuçlar değişecektir. Kalıcı bir değişimi sağlamak için içten başlamak gerekiyor. Tabi bu başlangıç için de öncelikle kendimizi tanımamız ve olduğumuz gibi kabullenebilmemiz gerekmektedir.

Kendimizi tanımamız, isteklerimizi belirlememiz ve hem avantajlarımızı hem de dezavantajlarımızı öğrenebilmek için kendimize sorabileceğimiz bazı sorular şunlardır;

 • Başarıyı nasıl algılıyorum?
 • Özgüvenim nasıl?
 • Kendimizi ne kadar değerli görüyorum?
 • Beğendiğim ve bana engel olan beğenmediğim özelliklerim neler?

Bu ve buna benzer sorulara vereceğin samimi ve dürüstçe cevaplar seni şu gerçeğe ulaştıracaktır. Fark edeceksin ki senin başarılı olmanı engelleyen bir çok faktörün iç dünyanda yer alıyor. İster aşk hayatında, ister iş hayatında, ister aile hayatında bu önemsiz. Seni başarılı ya da başarısız kılan hemen hemen her şey inanç sisteminle alakalıdır. İnanç sistemini düzenlediğinde sonuçlardaki değişim seni şaşırtacaktır.

 

İnanç Sistemimi Nasıl Değiştirebilirim?

 

Açıkçası olumlama tekniğini inanç sistemi değişiminde oldukça yararlı buluyorum. Tabi istikrarlı bir şekilde yapıldığında ve deneyimlerle desteklendirildiğinde ve desteklendirilmeye çalışıldığında… İyi, güzel de olumlama nedir?

Olumlama gerçekleşmesi istediğimiz bir şeyin gerçekleşmemiş olsa bile gerçekleşmiş olduğuna kalpten inanıp, bilinçaltında o pozitif imgeyi yaratmaktır.

Olumlama cümlesi ya da cümlelerini belirli bir süre zarfı boyunca düşük veya yüksek sesle kullanmaktır.

Örnek Olumlama Cümleleri:

 • Formda ve çekiciyim. Vücudumu zinde tutarım.
 • İnsanlara önem veririm, hakkımda ne düşündüklerine değil.
 • İnsanlara değer verdiğimi göstermeyi ihmal etmem.
 • Bana, zamanıma ve sahip olduklarıma saygı duymayanlarla işim olmaz.
 • Benim çözemeyeceğim hiçbir sorun olamaz.
 • Hiç kimse hayatlarında benim gibi biriyle tanışmadı ve tanışamayacak.
 • Cesurum, her korkunun üstesinden gelirim.
 • Kendimle mutluyum. Diğerlerinin ne düşündüğü önemli değil.
 • Mazaret yok.

Yukarıda paylaştıklarım örnek cümlelerdi. Tam olarak seni karşılamıyor olabilir. Başarı algın ya da başarıya bakış açına göre sen de kendine bir liste yap. Ve bu listeyi her gün en az bir ay boyunca kendine tekrar et. Mümkünse yazarak…

Yazdığın cümleler seninle tam olarak örtüşmüyor olabilir bu önemli değil. Bilinçaltı doğru yanlış nedir bilmez. Israrla uygulandığında kabul eder. Sen hayalindeki kişinin özelliklerini cümleler halinde tekniğin dışına çıkmadan listele.

Sanki şuan o kişiymişsin gibi ısrarla ve sabırla kendi kendine hatırlat. Olumlama tekniği hakkında internette detaylı bilgi bulabilirsin. NLP’nin eleştirdiğim yönleri olsa da OLUMLAMA gibi çok başarılı tekniklerini de görmezden gelemem.

Kendimin de deneyip çok faydasını gördüğüm bu teknikten seni de haberdar etmiş oldum. Kesinlikle dene ve sonuçları bana yaz lütfen! Listeyi oluşturma da sıkıntı yaşarsan yorum kısmından bana ulaşabilirsin. Şimdilik bu kadar, hoşça kal!

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle…

 

Kadın Erkek İlişkileri Konusunda Kaynak Tavsiyesi:

 

Kızlarla iletişim konusunda kendini geliştirmeni sağlayacak çok etkili bir kaynak daha var. “Alfa Mesaj Programı” e-kursuna katılarak kızlarla mesajlaşma becerilerini geliştirebilirsin. Mesajlaşırken kullanabileceğin en etkili aşık etme taktiklerini öğrenmek için harika bir kaynak.

“Alfa Mesaj Programı” e-kursuyla ilgili detaylı bilgiyi BURADAN alabilirsin.

 

 

Tavsiye Edilen Diğer İçerikler: