Bir okuyucu, ilişkilerde karşılaşılan problemler hakkındaki yazıma yorum yaparak, bir ilişkide kırılganlığı göstermenin mümkün olup olmadığını soruyor. İlişkilerde yapılan küçük hataların, kadınlar tarafından tam olarak fark edilmediğini belirtiyor; çünkü kadınlar da insan ve sık sık hata yapıyorlar. Erkeklerin, her zaman süper güçlü ve çekici olmadığını itiraf etmesinin onları daha “insan” yapmadığını mı düşünüyor? Kendi hatalarının ve eksikliklerinin farkında olan ve bu durumu kabul eden bir erkeğin, ilişki veya evliliği daha sağlıklı ve sevgi dolu bir şekilde sürdürmekte daha başarılı olacağını iddia ediyor.

Erkekler ilişkilerde ne kadar kırılgan olabilir?

Popüler medya, erkeklerin ilişkilerde nasıl davranması gerektiği konusunda genellikle iki farklı karakter sunuyor:

  1. Bay Stoik (Duygusuz): Hiçbir duygusunu göstermez, taş gibidir. Eğer bir şey onu rahatsız ederse, bunu kadınına asla belli etmez. Tüm duygularını içinde saklar.
  2. Bay Anlayışlı: Kendisinin harika biri olmadığını kabul eder. Ortalama biridir ama kadınına karşı sevgi doludur ve elinden geleni yapar.

Bu karakterler, medyada genellikle ilginç olarak gösterilir çünkü fonksiyonel değildirler. Sağlıklı, fonksiyonel insanlar bizi sıkar. Medyayı, insanların problemleriyle nasıl başa çıktığını veya başarısız olduğunu görmek için izleriz.

İlişki psikolojisinde Bağlanma Teorisi adında bir kavram vardır. Bu teori, insanları dört farklı bağlanma kategorisine ayırır: A. Güvenli: Sağlıklı bağlanma. Duygularını açıkça ifade edebilen ve bir partnerle yakınlıktan korkmayan, fakat aynı zamanda kendilerine güvenen ve bağımsız olan insanlar. B. Kaygılı: Aşırı bağlanma. Yalnız kalmaktan, yakınlık kaybından korkan ve bu yüzden duygusal yakınlığı aşırıya kaçıracak şekilde arzulayan insanlar. Onlar genellikle kendilerine güvensiz ve bağımlıdırlar. C. Kaçıngan: Yetersiz bağlanma. Yakınlık ve samimiyetten korkan (diğerlerinin kendilerini reddedeceğinden korkan) ve bu nedenle ilişkiler aşırı yakınlaştığında kaçan insanlar. D. Dağınık: Kaygılı ve kaçıngan bağlanmanın bir karışımı. Yakınlık isterler, sonra işler yakınlaştıkça korkarlar. Uzaklaşmaya çalışırlar, sonra diğer kişiyi kaybettiklerinden korkar ve tekrar yakınlaşmaya çalışırlar. İlişkileri genellikle duygusal bir tahterevalli üzerinde işler.

Bay Stoik medya portrelerinde genellikle kaçıngan tarafta, Bay Anlayışlı ise kaygılı tarafta yer alır. İkisi de sağlıklı değildir. İki farklı disfonksiyonel bağlanma yüzüdürler.

Bay Stoik Neden Sağlıksızdır?

Bay Stoik, kadınına açılmak istemez, bu ona çok güvensiz gelir. İnternetin erkek köşelerindeki ilişki tavsiyeleri genellikle kaçınmayı teşvik eder. Kaçınma, sizinle bir ilişki içinde olan kadın arasına bir duvar koyar. Bu duvar, nasıl çerçevelenirse çerçevelensin, nihayetinde bir korku duvarıdır: bu, bireyin zayıflayabilecek veya alt edebilecek samimiyeti uzak tutma amacı taşır. Kaçıngan erkek, ilişkilerinde savunmasız olamaz. Bu durum onun için çok tehditkardır.

Bay Stoik Neden Sağlıksızdır Bay Duygusuz, kadına açılmak istemez. Bunu yapmak ona göre fazlasıyla tehlikeli. İnternetin erkek köşelerindeki ilişki tavsiyelerinin çoğu kaçınmayı önerir. Kızıl hap manosphere tavsiyeleri stoik kaçınma önerileri ile doludur:

Bir kadın sizi bir kez bile saygısızca davranırsa, onu es geçin! Eğer kuralarınıza birkaç kez uymazsa, onu es geçin! Eğer size biraz bile drama yaratırsa, onu es geçin! Bir kadına asla açılmayın. Sadece sizi incitmek için kullanır. Bir kadın etrafında asla savunmasız olmayın. Kadınlar kurnazdır. Kız arkadaşınızın diğer kızlardan farklı olduğunu asla beklemeyin. Güven ayarı = daima düşük. Kaçınma sağlıksızdır çünkü sizin ve ilişkide olduğunuz kadın arasına bir duvar koyar. Bu duvar, nasıl çerçevelendirilirse çerçevelendirilsin, sonuçta korku duvarıdır: bireyin zayıflatacağı veya altını oyma korkusu taşıdığı samimiyeti dışarıda tutmak için oradadır. Stoik adam ilişkilerinde savunmasız olamaz. Bunu yapmak onun için çok tehditkardır.

Sonuç, daha az samimi ilişkiler, daha düşük güven. Çoğu zaman kadın sevilmediğini veya takdir edilmediğini hisseder, otomatik reddi yaşar ve ilişki sona erer. Adam stoik olduğundan, genellikle ona gerçekten önem verdiğini göstermek ve ilişkinin sona ermesini engellemek için gereken araçlara sahip olmaz.

Bay Stoik) Neden Sağlıksızdır?

Kadından rahatlık ve güvence ihtiyacı duyar – onun kaya olmasından çok uzaktır. Kaygılı bağlanan, Bay Stoik’in spektrumun diğer ucundadır. Samimiyetten korkmaz. Onun eksikliğinden korkar.

Bay Anlayışlılar, bunu yapabildiklerini düşündükleri anda kadınlarına açılır. Bir keresinde, kadınları evine getiren ve onlara çok ilgi duyan bir Bay Anlayışlı playboy biliyordum… sonra onlarla bile birlikte olmadan önce onlara şüphelerini ve korkularını itiraf etmeye başladı. Bu noktada kadınlar onun için arzularını kaybetti, onu teselli etmeye ve güvence vermeye başladı, sonra, onu yeterince teselli ettikten sonra gitti. Kadınlara açılmamak ve yine de onun istediği gibi olmamak acımasızca olduğunu düşündü. Ona, ilk kez samimi oldukları zaman kadınlara kendinden şüphe ve güvensizliklerini itiraf etmenin hiçbir zaman sönükleştirmeyeceğini ve bunu bırakması gerektiğini söylemek zorunda kaldım.

Kaygılı bağlanan erkekler, en derin duyguları hakkında yeterince açık olurlarsa, kadınların (veya onların) onları gerçekten oldukları gibi takdir edeceğini, onlara daha da FAZLA bağlanacağını ve o noktadan sonra onları hiç bırakmayacağını düşünme eğilimindedir.

Kaygılı bağlı erkekler, ilişkilerinde savunmasız olma konusunda en çok soranlardır – çünkü ilişkilerinde savunmasız olmak onlar için çok, çok ÖNEMLİDİR. Ama onlar sıkıntılı; genellikle çok savunmasız davrandıklarında, kadınlar onların düşündükleri gibi yanıt vermez!

Bay Anlayışlılar, ilişkilerinde sık sık “bir aşağı” olarak son bulur, kızlarının alfa olduğu, beta rolünü oynar, kızlarının neden diğer erkeklerle flört ettiğini, onlara gerektiği kadar düşünceli veya saygılı davranmadığını, veya onları bir ERKEK olarak muamele etmediğini merak eder.

Nedeni, bir erkek, savunmasızlığı göstermekten öteye gidip zayıflık gösterdiğinde, kadınların ona saygı duymasını kaybetmesine ve onu büyük, güçlü bir erkek olarak değil de kaybolmuş küçük bir köpek yavrusu olarak görmesine neden olmasıdır.

Bağlanma Tarzınızı Keşfetmek

Bağlanma tarzınızdan emin değilseniz, burada ücretsiz bir test yapabilirsiniz. Daha önce kadınların bağlanma tarzları ve bu tarzların kadınlarla olan ilişkilerinizi nasıl etkilediği hakkında konuştuk. İlk defa SENİN bağlanma tarzından bahsediyoruz. Kayıt için, bu testi yaptığımda, bağlanma tarzım ‘Güvenli’ olarak geri döndü. (Yıllar önce daha detaylı bir test yapmıştım ve bu beni %75 güvenli, %25 stoik olarak etiketlemişti. Belki de içimde hala biraz kaçınma var. İlişki tavsiyesi verirken bunu aklımda bulundurmaya çalışıyorum, yoksa içimdeki bu kaçınma parçası sızmasın diye.)

Eğer stoik veya kaygılı (veya hatta düzensiz) iseniz, endişelenmeyin – birçok kişi böyledir. Ancak, bağlanma tarzınızın ilişkilerinizde ne kadar savunmasız olmak istediğinizi nasıl etkilediğinin farkında olmalısınız, ve bu durum sizi, korkudan dolayı, daha fazla veya daha az savunmasız olmaya itebilir. Stoikler söz konusu olduğunda fazla samimiyet korkusu; ya da kaygılı bağlananlar söz konusu olduğunda, sevgi eksikliği korkusu.

Bir okuyucu ilişkide bir erkeğin bir kadına yapabileceği iki farklı savunmasızlık itirafı hakkında sorular soruyor ve bunların güçlü ve uygun olup olmadığını merak ediyor.

Merak ettikleri şunlar:

  • Kadınınıza çok güçlü, çekici ve yüksek değerde olmadığınızı, zorluklarla başa çıktığınızı, ayakta durduğunuzu ve denemeye devam ettiğinizi söylemek.
  • Kadınınıza, diğer erkeklerle flört ettiğinde mutsuz olduğunuzu, çünkü bu durumun sizi güvensiz hissettirdiğini, çünkü onu sevdiğinizi söylemek.

Stoiklerin bunu okurken duvarlara tırmanacaklarını görebiliyorum, bir kadına böyle bir şey söyleme düşüncesinden korktukları için. Ayrıca güvenli adamların yüzlerini buruşturduklarını ve “Bu duyguları iletmek için doğru yol bu değil” demek gibi ellerini kaldırdıklarını görebiliyorum.

Okuyucumuzun, anlaşılan o ki, kaygılı bir bağlanma tarzı var. Biraz öz şüphesi ve güvensizliği var, ve kızı, ne kadar kusurlu olursa olsun, onun için her zaman çalışacağını belirterek ilişkiyi güçlendirmek istiyor, aynı zamanda ona, onu sevdiği için bu durumun ona acı verdiğini söyleyerek diğer adamlara gitmesini caydırmayı umuyor.

Şimdi, bu duyguları bu şekilde çerçevelemesi yanlış – ya da en azından sağlıksız olduğunu söylemeliyiz. Ama bu, bu duyguların hiçbir zaman dile getirilemeyeceği anlamına gelmez (yani, “stoik yol”). Bu yüzden, bu duyguları ifade etme şekliyle neden bu duyguların karşı üretken olduğuna bakalım… ve sonra bir kadınla bir ilişkide savunmasızlığı nasıl göstereceğimize bakalım, böylece işareti vuruyor.

İnşa Ediyor mu, Yoksa Yıkıyor mu?

İşlevsiz bağlanma tarzları, kendini ya da diğerini yıkmaya her zaman yol açar.

Bağlanma tarzlarıyla daha aşina oldukça, her tarzın inşa etme ve yıkma ile belirgin bir ilişkisi olduğunu fark ettim:

• Stoik bireyler, kendilerini inşa ederken partnerlerini yıkar. Örneğin, birine “Çok yapışkan oluyorsun” demek, diğerine kendilerinin o kişiden daha az ihtiyaç duyduğunu iletebilir. Kendilerini yükseltir, diğerini yıkar.

• Güvenli bireyler, kendilerini ve partnerlerini aynı anda inşa eder. Bir problemle ilgili “Bu sorunu çözmeliyiz” diyerek durumu ele alırlar. Her iki partner de, durumları çalışıp çözebilecek rasyonel, düşünceli insanlar olarak ele alınır. Her ikisini de yükseltir.

• Kaygılı bireyler, partnerlerini inşa ederken kendilerini yıkar. Örneğin, “Bazen beni terk edeceğinden korkuyorum. Ama etmezsin, değil mi? Çünkü birbirimizi seviyoruz” demek, diğer partnerin güce sahip olduğunu (gitmeye veya kalmaya karar verme) ve kaygılı bireyin sadece partnerin karar vermesini pasif bir şekilde bekleyebileceğini iletebilir. Diğerini yükseltir, kendilerini yıkar. (Düzensiz bireyler, kaydedilmek üzere, bu stratejilerin tamamı arasında gidip gelecek, bazen kendilerini yükseltip diğerini yıkar, bazen kendilerini yıkar ve diğerini yükseltir, ve bazen her ikisini de yükseltir) Sağlıksız bağlanma tarzları, sonuçta birini yıkar – kendilerini (kaygılı) ya da diğer tarafı (stoik). Bu, sağlıksız davranışın bir parçasıdır.

“Ben Güçlü veya Çekici Değilim” Örneği Yorumcumuzun örneğine daha yakından bakalım.

İnsan olduğunuzu, her zaman süper güçlü, süper çekici ve süper değerli olmadığınızı, zorluklar yaşadığınızı, tekrar ayağa kalktığınızı ve denemeye devam ettiğinizi itiraf etmek sizi daha mı “insani” kılar? Bu, romantik bir komedideki kahramanın, kadın seksi bir erkekle kaçmayı düşündüğünde ya da belki de zaten kaçtığında kadına verebileceği klasik bir Bay Anlayışlı konuşmasıdır. Kadın, bu içten konuşmayı dinler, düşünür, ve evet, Bay Anlayışlı en güçlü, en seksi, en değerli adam değil, ama biliyor musunuz? Kendini ona adamış. Ona güvenebilir. Belki de seksi, heyecan verici, yüksek değerli erkeklerin peşinden koşmayı bırakma ve istikrarlı adamı seçme zamanıdır. Bu durumun problemi, tabii ki, bunu söyleyen adamı yıkmasıdır. “Ben güçlü adam değilim, seksi adam değilim, o kadar değerli değilim, sadece bir sağlayıcıyım – ama senin için gerçekten zor sağlayacağım” diyor. İki tür sağlayıcı vardır: alfa sağlayıcılar (ilişkilerinin alfası/ lideri olanlar) ve beta sağlayıcılar (kadının alfa rolünde olduğu, ancak erkeğin hala sağlama işini üstlendiği ilişkilerde olanlar).

Güçlü ve Çekici Olmadığınızı İfade Etme Durumu Bir erkek olarak, kendinizin süper güçlü ve çekici olmadığınızı belirtip, bu tür düşük benlik saygısı ifadelerinde bulunmazsınız. Muhtemelen kadının eleştirisine yanıt olarak böyle bir ifade kullanıyorsunuzdur. Drama’nın ilk kuralı, bir tartışma olduğunda onun duygusal çerçevesine boyun eğmemektir.

Daha Etkili Nasıl Yanıt Verilir? Kadın: Keşke bazen daha sert davransan! Adam: Bak, mükemmel değilim. Her zaman sert olan bir adam istiyorsan… [omuz siler]. Var mı öyle biri? Ama söyle, kaçtım mı? Hayır, kaçmadım.

Gerçek Duygusal Açıklık Nedir? Duygusal açıklık göstermek, güçlü ve çekici olduğunuzu iddia etmeyi gerektirmez, aynı şekilde kendi gücünüzü, çekiciliğinizi ve değerinizi de küçümsememelisiniz. Bu, düşük benlik saygısı davranışıdır.

Flört Etmek Beni Güvensiz Yapıyor Örneği Kadının, gözlerinizin önünde diğer adamlarla flört etmesinden dolayı mutsuz olduğunuzu ve bu durumun sizi güvensiz yaptığını belirtmek, gerçekten “zayıf” mıdır? Aslında, bu, aynı zamanda duygusal olarak açık ve GÜÇLÜ olduğunuzu gösterir.

Kadının başka erkeklerle flört etmesi karşısında hissettiklerinizi açıklamanız, aslında sizin de duygularınız olduğunu ve bu tür davranışlara tolerans gösteremeyeceğinizi ifade eder. Ancak, kadının başka erkeklerle flört etmesi genellikle erkeğin ona gereken saygı ve arzuyu gösterememesinden kaynaklanır. Anksiyete bağlanma stili olan erkekler sıkça, kadınlarının önlerinde diğer erkeklerle flört ettiği ilişkilerde bulunurlar ve bu durum genellikle erkeğin davranışlarının bir sonucudur.

İlişkiler Konusunda Kaynak Tavsiyesi: Çekici Alfa Serisi

Kadınlarla iletişim, flört ve ilişkiler konusunda 11 yıllık deneyimi hap gibi tek seferde yutmak ister misin? “Çekici Alfa Serisi” e-kitap setini okuyarak kendi en çekici halini ortaya çıkarabilirsin.

Basit etkileme taktikleriyle şimdiye kadar sonuç alamadıysan bunun sebebi rol yaptığın içindi. Bu kitapları okuyarak rol yapmadan kendini baştan aşağı değiştirerek gerçek bir alfa erkeğine dönüşmenin sırlarını keşfedebilirsin.

Toplam 503 sayfalık Türkiye’nin en kapsamlı ilişki setine sahip ol.

BURADAN detaylı bilgi alabilirsin.

 

çekici alfa banner