• Çekici hayat tarzına nasıl sahip olunur?
  • Yaşam kalitesini artırmak için neler yapabiliriz?
  • Güne daha enerjik başlamak için neler yapılmalı?

Türünden sorulara yönelik cevap niteliğinde önerilerden meydana gelen bu yazı yaşam kalitesini artırma konusunda şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı ücretsiz kaynaktır.

Her birine hayatında yer vermeni, en az 5’in günlük rutinin haline getirmeni şiddetle tavsiye ettiğim toplamda 13 öneriden oluşan bir rehber yazıdır

Başlamadan şunu da hatırlatmak isterim. Birazdan paylaşacaklarım hatta bu sitede paylaştıklarım benim hayat deneyimlerim ve gözlemlerimden çıkan sonuçlardır.

Faydasını gördüğüm her şeyi senin de faydalanabilmen için paylaşıyorum beni yeterince tanımayanlar için bir yaşam koçu, psikolog diyetisyen ya da spor hocası olmadığımı belirtmek isterim.

İlgili konularda konunun uzmanlarına başvurulması her zaman daha önceliklidir. Bu hatırlatmadan sonra başlayabiliriz.

 

Çekici Hayat Tarzı İçin Erkeklere 13 Tüyo

 

#1 Erken Kalkmak:

 

 

İnsan harici hemen hemen her canlı güneşin doğuşuyla güne başlıyor. Bizler ise güneş doğduktan saatler sonra güne başlamayı tercih ediyoruz. Böylece yapabileceğimiz işler için, kendimiz, çevremiz için ayırabileceğimiz vakitten çalmış oluyoruz.

Ayrıca gereğinden fazla uyumak bizi daha dinlenmiş olarak güne başlatmıyor aksine bir hantallık çökmesine sebep oluyor. Sağlıklı bir yetişkin için yapılan onlarca bilimsel araştırmaya göre 5 ile 8 saat arası uyku yeterli olarak görülüyor.

Gün içerisinde ne kadar yorulduğumuz, yaptığımız işe gibi faktörler dolayısıyla değişen bu süre aralığına göre kendimizi ayarlamamız çok önemli. Eğer 8 saatten daha fazla uyuyorsan vücudunu ve psikoloji güne yeteri kadar zinde ve yeteri kadar hazır başlatmıyorsun demektir. Her insanın günde 24 saatlik bir zamanı var.

Bu zamanın maksimum 3’te 1’ini uykuya ayırmayı öneririm. Gençlikte zaman kavramının değeri yeterince anlaşılamasa da zamanın değerini şimdiden kavramak ve buna göre uyku düzenini ayarlamak son derece kritik bir önem taşıyor.

Bu konuya önem ver! 6 saatlik 7 saatlik bir uyku normal… Bir insana yeter de artar bile!

 

#2 Bitki Çayları:

 

 

Benim günlük rutinlerim arasında, her sabah kalkar kalkmaz ağırlıklı yeşil çay olmak üzere bitki çayları tüketmek vardır. Bana çok iyi geliyor. Bitki çaylarının sakinleştirici, dinginleştirici etkileri var. Oldukça sağlıklılar ve strese karşı birebirler…

Özellikle yeşil çay yağ yakımına olan etkisiyle de önceliklerim arasında… Bunun dışında passiflora, rezene, papatya, hibiskus, melisa çaylarını örnek olarak verebilirim.

Daha birçok bitki çayı mevcut elbet…

Tabi bunları paketlenmiş şekilde marketlerden değil de direkt aktarlardan edinmeni öneririm. Aralarında hoşuna gideni ya da gidenleri günlük rutinin haline getirmeni tavsiye ederim.

Gazlı, katkılı sağlıksız içecekler yerine günün her anında bunları tercih etmen daha faydalı olacaktır.

 

#3 Spor Yapmak:

 

 

Güne sporla başlamak her ne kadar zor gelse de günümüzü daha verimli kılmak için harika bir başlangıç olacaktır. Her gün düzenli bir şekilde spor yapmak ne kadar üşendirici gelse de spor yaptığımızda vücudumuzda serotonin yani mutluluk hormonu salgılanımı gerçekleşmektedir.

Güne 20 dakika, 30 dakika ya da 1 saat spor yaparak başlamak günün geri kalanında bizi daha enerjik ve daha mutlu kılıyor. Aynı zamanda formumuzu geliştirmemiz ve korumamıza ciddi katkılar sağlıyor.

Bu da özgüvenimizin, özsaygımızın ve kendimize verdiğimiz değerin artmasını sağlıyor. Bunun için illa ki spor salonuna gitmek zorunda da değiliz.

Spor salonu da bir seçenek elbet fakat dışarı çıkıp yürüyüş kalmak ya da kaldığınız yerde spor yapabileceğiniz bir alan oluşturmak da yeterlidir. Mekik çekmek, şınav çekmek, yürüyüş yapmak, yoga yapmak, barfiks çekmek yapabileceğin basit ve etkili egzersiz türlerinden sadece birkaçıdır.

İnternette ufak bir araştırma yaparak spor ve egzersiz konularında bir sürü bilgiye sahip olabilirsin.

 

#4 Sağlıklı Beslenme:

 

 

Şeker, un ve tuz özellikle bu üçünü hayatından çıkarmanı şiddetle tavsiye ediyorum. Vücudumuzun bunların hiçbirine neredeyse hiç ihtiyacı yok diyebilirim. Hatta zararı var. Mesela şeker ihtiyacını bal, tarçın, meyveler ve benzeri ürünlerden karşılaman daha sağlıklı olacaktır.

Beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç ya da bulgur, normal makarna yerine kepekli esmer makarnayı tüket. Mümkün olduğunca işlenmiş, paketlenmiş katkılı ürünlerden uzak dur. Yağ konusunda ise zeytinyağı, tereyağı, Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağları tüket. Bunların ötesinde her öğününde protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarının bir arada olması iyi olacaktır.

Tabi bunların dengesi herkesin vücuduna göre değişir. Yine internette spor gibi beslenme konusunda da birçok kaynak mevcut… Aklıma gelmişken şunu da söyleyeyim günün son öğününü uyumadan minimum 3 saat önce sonlanacak şekilde ayarla. Sonrasında ağır şeyler tüketme. Karnın acıkır gibi olursa kuruyemiş, yoğurt gibi hafif besinler tüket.

Gün içerisinde minimum 2 litre su tüket. Suyun tadı hoşuna gitmiyorsa çok su içmeyi seven biri değilsen suyun içine tarçın çubuğu, salatalık, maydanoz gibi besinler katıp suyu daha çekici hale getirebilirsin. Bu arada ben genel geçer gerçeklerden bahsediyorum.

Kendine uygun düzenlemeler için bir uzmana danışman ya da yeterince araştırma yaparak hareket etmen en doğrusu olacaktır. Önemli olan sağlıklı ve aşırıya kaçmadan dengeli beslenmektir.

 

#5 Kişisel Bakım:

 

 

Vücudumuzdaki fazla kıllardan kurtulmak, dışarıya çıkmadan duş almak, parfüm-deodorant sıkmak, saçlarımızı düzenli olarak kestirmek-toplattırmak, tırnaklarımıza özen göstermek, dişlerimizi fırçalamak, ağız bakım ürünleri kullanmak, nemlendirici sürmek, kıyafetlerimizin temizliğine-ütüsüne dikkat etmek, ayakkabı tercihlerimizi gün içerisinde yapacaklarımıza göre yapıp her zaman temiz tutmak çok önemlidir.

Bu ve buna benzeri detaylar her ne kadar kulağa çok basit gelse de birçoğu yapmadığımız ya da yeterince yapmadığımız detaylardır, aynı zamanda… Lütfen, kişisel bakımına hadi evdeyken neyse de dışarı çıktığında gereken özeni göster.

 

#6 Ertelememek:

 

 

Belki de üzerine düşsek birkaç dakikada ya da birkaç saatte halledebileceğimiz küçük işlerimizi boş verip erteleyebiliyoruz ve bu ertelemeler sonucun o küçük işler birikip altından kalkılamaz bir hal alıyor. Ayrıca başlasak kısa süre içerisinde halledebileceğimiz o küçük işleri zamanında halletmediğimizde zihnimizde uzun süre yer kaplayıp bizi huzursuz edebiliyorlar.

Evet, tembellik doğamızda var biliyorum ve her zaman her işi zamanında yapamayabiliriz. Ama tek bahanesi üşengeçliğinden ertelediğin işlere gereken önemi ver ve bu işlerin zihnini gereğinden fazla meşgul etmesine, sende gerginlik yaratmasına izin verme!

 

#7 Arkadaşlarla Vakit Geçirmek:

 

 

Arkadaşlarımız beraberce eğlendiğimiz, keyifli vakit geçirdiğimiz, yanlarında rahatladığımız, canımız sıkıldığında içimizi döktüğümüz yakınlarımızdır. Dolayısıyla hayatımızın çok önemli bir bölümünü oluşturuyorlar.

Arkadaşlarına zaman ayırmayı, onlara değer verdiğini, onları önemsediğini göstermeyi ihmal etme. Kendini eve kapatma! Yeni arkadaşlıklara her zaman açık ol ve yeni arkadaşlık edinebileceğin ortamlarda bulun!

 

#8 Kitap Okumak:

 

 

Klişe bir öneri olduğunun farkındayım ama kitap okumanın faydalarından bahsetmeme gerek bile yok sanırım. Haftada en az 1 kitap bitirmeni her gün bir saat hiç olmadı 15 – 20 dakika kitap okumanı şiddetle tavsiye ediyorum.

En son bir kitap bitireli birkaç sene olmuşsa sıkıntı gerçekten çünkü bir kitap seni en fazla birkaç ay götürür. İleriye taşır. Kitap okumayı alışkanlık haline getir. Ne bulursan oku. Zamanla sana bunun ne gibi artılar kazandırdığına şahit olacak ve gelişimine inanamayacaksın.

 

#9 Hobi ya da Hobiler Edinmek:

 

 

İlgimizi çeken uğraşılarımızın olması, hobilerimizin olması bize daha mutlu olmak, daha kaliteli bir hayat sürmek, daha geniş bir sosyal çevreye sahip olmak, stres atmak, kendini geliştirmek, boş zaman değerlendirmek gibi katkılar sağlayabilir. Hiç şüphesiz ki hobiler günlük hayatın koşuşturmasına, yorgunluğuna, sıkıntısına ve telaşesine birebirdir.

Kendimden örnek vermek gerekirse birbirinden farklı üç dans türüyle ilgileniyorum boş zamanlarımda. Dans benim hobim diyebilirim. Dansı bulana kadar birkaç farklı ilgi alanını denemişliğim vardır, en sonunda denediklerim arasında sadece dansın ilgimi çektiğini fark edince tamamen dansa yöneldim.

Şimdilerde de tenise merak saldım. Raketi aldım bile kurslara bakınıyorum şu anda… Diyeceğim o ki sen de birkaç farklı ilgi alanını dene en çok ilgini çekeni hobin olarak belirle.

Dans kursu, tiyatro, enstrüman çalmak, tenis, basketbol, resim çizimi, heykel vesaire bir sürü ilgi alanı var. İllaki birisi seni daha çok içine çekecektir.

 

#10 Dizi-Film Seyretmek:

 

 

Beğendiğin yerli-yabancı dizileri ya da filmleri arşivleyip serbest zamanlarında ya da yemek yerken, kahvaltı yaparken seyretmen hem keyifli hem yararlı hem de iyi bir vakit geçirmek için gayet iyidir.

Stresini atmış, ilgini dağıtmış ve kafanı boşaltmış olursun. İnsanı geliştirir de…

 

#11 Günün Muhasebesini Yapmak:

 

 

Her gün o gün içerisinde yaptıklarını, davranışlarını ajandana yazıp kaydetmen yazmasan bile şöyle yatmadan önce zihninden muhasebesini yapmanın önemli getirileri vardır.

Kendini daha iyi tanımanı sağlar.

Eksik yönlerini, güçlü yönlerini fark eder. Kendine objektif bir gözle bakabilmeyi öğrenirsin.

 

#12 Ertesi Günün Planını Yapmak:

 

 

Yine yatmadan ertesi gün yapacaklarını yazman kaydetmen de önemlidir. Seni uyandığın zaman daha hazırlıklı ve daha ne yapacağını bilir kılacaktır.

Gereksiz zaman kayıplarının ya da unutmaların önüne geçmiş olursun.

Daha verimli ve daha etkili olma fırsatı sunar. Bunu es geçme. Gün bitmeden ertesi gün ne yapacağın işler listelenmiş olsun.

 

#13 Mümkün Olduğunca Erken Yat:

 

 

Erken kalkabilmek, uykumuzu alabilmek, ertesi güne dinç başlayabilmek kaçta yattığımızla yakında alakalı… Bu yüzden yatma saatlerini gece 1 öncesine göre ayarlamanı öneririm.

Bazen bunu uyamayabiliriz ama bir düzen olması açısından mümkün olduğunca erken uyumanı öneriyorum.

Kaliteli bir uyku ile ilgili uzmanlar, gece 11 sabah 7 arasını vücudumuz için en verimli aralık olarak öneriyor.

Seninle toplamda 13 madde yaşamamızı daha kaliteli kılacak tüyoları paylaştım.

Bu maddelerin hepsine hayatında yer vermeni, en az beş tanesini günlük rutinin haline getirmeni şiddetle tavsiye ediyorum.

Şimdilik yaşam kalitesini artırma konusunda söyleyeceklerim bu kadar… Eğer aklına takılanlar varsa yorumlar kısmında benimle paylaşabilirsin.

Yeni içeriklerde görüşmek dileğiyle, hoşça kal!

 

Kadın Erkek İlişkileri Konusunda 1. Kaynak Tavsiyesi:

 

Kızlarla tanışmakta zorlanıyor musun? Kızlara yaklaşmak istediğinde reddedilme korkusu mu yaşıyorsun?

Bu sorunları aşabilmen için, kızlarla tanışma ve etkileme sürecinde sana yol gösterecek harika bir kitap seti hazırladım.

Kızlarla tanışma taktiklerini anlattığım bu kitap setinden şimdiye kadar yüzlerce erkek faydalandı. Sıradaki neden sen olmayasın?

“Kızla Tanışma Eğitimi” e-kitap setiyle ilgili en detaylı bilgileri BURADAN alabilirsin.

 

kızla tanışma eğitim seti satın al

 

Kadın Erkek İlişkileri Konusunda 2. Kaynak Tavsiyesi:

 

Kızlarla iletişim konusunda kendini geliştirmeni sağlayacak çok etkili bir kaynak daha var. “Alfa Mesaj Programı” e-kursuna katılarak kızlarla mesajlaşma becerilerini geliştirebilirsin. Mesajlaşırken kullanabileceğin en etkili aşık etme taktiklerini öğrenmek için harika bir kaynak.

“Alfa Mesaj Programı” e-kursuyla ilgili detaylı bilgiyi BURADAN alabilirsin.

 

 

İlişkiler Konusunda En Kapsamlı Kaynak: Çekici Alfa Serisi

 

Kadınlarla iletişim, flört ve ilişkiler konusunda 11 yıllık deneyimi hap gibi tek seferde yutmak ister misin?

“Çekici Alfa Serisi” e-kitap setini okuyarak kendi en çekici halini ortaya çıkarabilirsin.

Basit etkileme taktikleriyle şimdiye kadar sonuç alamadıysan bunun sebebi rol yaptığın içindi. Bu kitapları okuyarak rol yapmadan kendini baştan aşağı değiştirerek gerçek bir alfa erkeğine dönüşmenin sırlarını keşfedebilirsin.

Toplam 503 sayfalık Türkiye’nin en kapsamlı ilişki setine sahip ol.

BURADAN detaylı bilgi alabilirsin.

 

çekici alfa banner

 

Tavsiye Edilen Diğer Yazılar: