Beden Dili ve Önemi

Daha iyi ve daha etkili bir iletişim kurabilmek için beden dilinin önemi göz ardı edilemez. Bu yazıda beden dilinin öneminden, genel iletişimdeki yerinden ve etkili bir beden diline sahip olmak için neler yapılmadığını gerektiğine dair bilgiler paylaştım. Hadi başlayalım!

Sözsüz iletişim içerisinde yer alan beden dili iletişimin en temel unsurlarından birisidir. Bir alt başlıkta sözsüz iletişimi açıkladım. Tek bir kelime dahi kullanmadan sadece ve sadece karşımızdaki insanın gözlerine bakarak ya da giyim tarzı, duruşundan, yürüyüş ve oturuş, çevresindeki insanlara arasına koyduğu mesafe gibi daha birçok noktadan karşımızdaki kişi hakkında yeterince bilgi sahibi olabiliriz.

Sözsüz İletişim

Nesnel, sessiz ve sesli iletişim olmak üzere 3’e ayrılır.

 1. Nesnel: Giyim tarzı, kullanılan aksesuarlar, parfüm, saç şekli ve benzeri detayları kapsar.
 2. Sessiz (Beden dili): Mimik, jest, koku ve benzeri olguları kapsar.
 3. Sesli: Konuşma hızı, ses tonu, duraklama, vurgu gibi ögeleri ve gülmek gibi dilden bağımsız olarak ortaya çıkan ifadeler kapsar.

İletişimin %70’i

İnsanlık tarihinin en eski iletişim araçlarından biri olan beden dili kelimeler kullanılmadan duygu ve düşüncelerimizin yansımasıdır. Biliyor musun özellikle kadın erkek ilişkilerinde o çok önemsediğimiz kelimeler iletişimin sadece %10’unu oluşturuyor. Yüzde 30’unu ses tonu kalan yüzde 70’lik o büyük kısmı ise beden dili oluşturmaktadır. Bu veriden çıkarmamız gereken sonuç;

“Ne söylediğin değil, nasıl söylediğin önemlidir.”

İlk İzlenim

İlk izlenim araştırmalara göre ilk 30 saniye içerisinde oluşmaktadır ve bu 30 saniye doğru kullanılması çok önemlidir çünkü ikinci bir şans olmayacaktır. Bir kadınla karşılaştığınız ya da tanıştığınızda geçen ilk 30 saniyeyi doğru kullanmak bu 30 saniyede doğru ilk izlenimi oluşturmak iletişim istediğimiz sonuçlara doğru ilerlemesinde belirleyici bir rol oynamaktadır. İlk görüşte aşktan kastedilen şey de ilk izlenimdir aslında… İletişim üzerine çalışmalar yapan Psikolog Acar ve Zuhal Baltaş Bedenin Dili isimli kitaplarında(kitabı okumanı tavsiye ederim) diyorlar ki;

“Karşı karşıya gelen iki kişi arasındaki ilk etkileşim, iletişim sürecinin önemli bir belirleyicisi olmaktadır. Bu etkiyi yaratan faktörler, karşılaşılan kişinin beden dilinden, kullandığı kelimelere ve kişinin taşıdığı bütün aksesuarlardan içinde bulunduğu fizik ortam nesnelerine kadar geniş bir dağılım gösterir. Bütün bu faktörlerin bileşkesi algılayan kişinin değerlerinde bir yer bulur ve o çerçeve içinde yorumlanır. Algılayanın kişisel özellikleri ve toplumsal normları ile kalıplaşmış olan yargılar, etkileşim verilerine bağlı olarak iletişimin ilk anında bir karar verdirir ve insan karşıdaki kişiye bir etiket yapıştırır. Bu karar olumlu veya olumsuz olabilir.”

Bazı beden dili göstergeleri ve ifade ettiği anlamlar;

 • Eli konuşanın koluna koyma, işaret parmağını dudağına götürme, kulağa dokunma konuşma kesme isteğinin göstergeleridir.
 • Saç okşama ve omza dokunma onaylama göstergeleridir.
 • Burnun üst kısmını kaşıma derin düşünmenin göstergesidir.
 • Sık gülümseme, ceket veya gömleğin düğmesini açma, göz teması kurma dostça duyguların göstergeleridir.
 • Vücudu ve başı öne eğmek, çeneyi avuç içine almak ve başı ve vücudu eğmek dinlemeye açıklık göstergeleridir.
 • Elini kaşa koyma, başı alçaltma, ayakları masaya uzatma kişinin uzak durmayı isteğinin göstergeleridir.
 • Parmak ile işaret ederek konuşma üstünlük göstergesidir.
 • Yüze dokunma, yüksek ses tonu ve kenetlenmiş ayak bilekleri stres göstergeleridir.
 • Çatık kaşlar, kısık gözler, yayılarak oturma elini başına koyma kızgın veya savunmada olunduğunu göstergeleridir.
 • Kol ve bacakları çaprak pozisyonda tutmak savunmacı duyguların göstergeleridir.

Yukarıda paylaştıklarım örnektir ve genel ifadelerden oluşturmaktır. Kadının saçıyla oynaması can sıkıntısından da olabileceği gibi flörtüz beden dilinin de göstergesi olabilir. Dolayısıyla her saçıyla oynayan kadını aynı şekilde yorumlamamak lazım. Her yüzüne dokunanı ya da her kollarını kavuşturmuş kişiyi… Genel olarak ne ifade ettiğini bilip onun üzerinden gözlem yaparak yorumlamaya çalışmak en iyisidir. Beden dili ile ilgili başka yazılarda olacak. Şimdilik bu kadar… Görüşmek üzere…

 

Kadın Erkek İlişkileri Konusunda Kaynak Tavsiyesi:

 

Kızlarla iletişim konusunda kendini geliştirmeni sağlayacak çok etkili bir kaynak daha var. “Alfa Mesaj Programı” e-kursuna katılarak kızlarla mesajlaşma becerilerini geliştirebilirsin. Mesajlaşırken kullanabileceğin en etkili aşık etme taktiklerini öğrenmek için harika bir kaynak.

“Alfa Mesaj Programı” e-kursuyla ilgili detaylı bilgiyi BURADAN alabilirsin.

 

 

Tavsiye Edilen Diğer İçerikler: